Yeşilova

Yeşilova bölgenin önemli turizm merkezlerinden biridir. Salda Kayak Merkezi, Salda Gölü, Yarışlı Gölü, Ak Göl başlıca doğal güzellikleridir. Flamingoların göç yolu üzerinde olması bölgeye ayrı bir anlam katmaktadır. Salda Gölü ve Salda Kayak Merkezi her yıl yüzbinlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bölgede bulunan çok sayıda kamu ve özel sektöre ait nitelikli tesis yıl boyu ziyaretçilerin hizmetindedir.

Yeşilova, Burdur’un en eski yerleşim yerlerindendir. İlçe sınırları içindeki Dereköy ve Gençali’de yapılan yüzey araştırmalarında Kalkolitik Döneme ait (M.Ö. 5000) çanak-çömlek parçaları bulunmuştur. Bölge 1071 Malazgirt Zaferi’nin hemen ardından Türk Beylerinin hakimiyetine girmiştir. Zaman zaman el değiştirse de 15. Yüzyılda Osmanlı egemenliğine katılan Yeşilova, o dönemde Eski Erle adıyla bucak merkezi durumundadır. 1936 yılında Erle (Satırlar) nahiyesi, Yeşilova adını alarak Burdur’a bağlı bir ilçe haline getirilmiştir. Güncel nüfusu 14773’tür.

Yeşilova’da tarım ve hayvancılığın yanı sıra gül, lavanta başta olmak üzere diğer aromatik bitkiler üzerine yapılan çalışmalar yaygındır.

Keşfet

Beyaz, mavi ve yeşilin bir arada bulunduğu yeryüzü cenneti

İlçeler

Yeni yerler keşfetmek için harika fırsatlar sunan Burdur'un her köşesinde ayrı bir güzellik var.

TOP