Eğitim

Tarihî /turistik mekânları, antik şehirleri, kervansarayları, konakları, gölleri, yaylaları; mermerciliği, tarım ve hayvancılığı ile Akdeniz Bölgesinin sakin, huzurlu şehirlerinden biri olan Burdur, eğitimde elde ettiği başarılarıyla, “Eğitimde Marka Şehir Burdur” olarak adını tüm Türkiye’ye duyurmuştur.

Burdur, 2007 yılında yakalamış olduğu ivmeyle OKS, SBS, YGS, LYS, TEOG sınavlarında Türkiye genelinde elde ettiği birincilik, dereceler ve ülke ortalamasının üzerinde yakaladığı başarılarla Eğitimde Marka Şehir ismini fazlasıyla hak etmiştir.

Eğitimde elde edilen başarı tesadüf değildir. Bu başarı okul öncesinden başlayarak istikrarlı bir şekilde uzun yıllar devam eden bir süreci gerektirir. Burdur, bu istikrarı yakalamış ve sürdürmekte olan bir kenttir. Liseye geçiş sınavlarında elde edilen üstün başarı, okul öncesi ve temel eğitimdeki disiplinli, özverili ve sürdürülebilir bir çalışmanın sonucudur.

İlimizde eğitime verilen büyük önem ve okullara verilen destek, bu başarının temel taşlarından birini oluşturmaktadır. İl yöneticilerinin, okul yönetimlerinin, öğretmen, öğrenci ve velilerin işbirliği ile eğitimde elde edilen başarıların yanı sıra sosyal, sanatsal ve sportif alanlarda da önemli başarılara ulaşılmıştır.

Yakalan başarılarda tüm paydaşların katkısının olduğu görülmektedir.

Eğitimdeki başarımızı etkileyen faktörlerden birisi de eğitim kurumlarımızda yapılan yatırımlardır. Öğrencilerimiz eğitim alt yapısı açısından modern ve rahat ortamlarda eğitim öğretimlerini sürdürmeleri sağlanmaktadır. İlimizde derslik başına düşen öğrenci sayıları, özel okulları artamayacak seviyededir.

İlimiz genelinde 250 okulda; 3.673 öğretmen, 42.713 öğrenci ile devam eden eğitim öğretim; öğrencilerimizin gayreti, öğretmenlerimizin özverili çalışması, velilerimizin bilinçli olması ve ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşların desteği, İlimizi Eğitimde Türkiye’nin Marka Şehri olarak anılmaya devam ettirecektir.

Burdur’un eğitimde elde ettiği başarılar, 2006 yılında kurulan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile taçlanmıştır. Kurulduğu günden bugüne kadar hızla büyüyen MAKÜ, Eğitim’de Marka Şehir olarak anılan ilimize değer katmıştır.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, 12 fakülte, 4 enstitü, 5 yüksekokul, 13 meslek yüksekokulu ve 1 Türk müziği konservatuvarı ile eğitim vermeye devam ediyor.

Türkiye’nin en büyükleri arasında yerini alan MAKÜ Hayvan Hastanesi başta olmak üzere, YÖK’ün bölgesel kalkınma odaklı üniversite programı kapsamına alınan MAKÜ hayvancılık alanında önemli projelere imza atıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı 7 yurt müdürlüğünde, 5.528’i kız, 3.468’i erkek olmak üzere toplamda 8.996 öğrencimize konaklama imkanı sağlanmaktadır.

Keşfet

Beyaz, mavi ve yeşilin bir arada bulunduğu yeryüzü cenneti

TOP