Tarımsal Üretim Sürecini ve Çiftçiyi Doğru Kanalla Teknolojiye Entegre

Tarımsal üretim sürecini ve çiftçiyi doğru kanalla teknolojiye entegre eden Burdur, örgütlenen çiftçi yapısı ve birlikte hareket edebilen üretici kitlesinin varlığıyla il genelinde 255 tarımsal kalkınma ve sulama kooperatifi ile her 1.000 nüfusa 1 kooperatif ile örnek bir yapı teşkil etmektedir.

Tarım ve Hayvancılık Şehri Burdur olarak, üreten Türkiye’ye önemli katkılar ve örnek uygulamalar sunulmaya çalışılan tarım sektöründe son yıllarda tüm dünyanın gözdesi olan tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda önemli çalışmalar yapılmaktadır.

Kurulduğu günden itibaren Burdur'a değer katmaya devam eden Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile yapılan işbirliği kapsamında kurulan Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi, yaptığı çalışmalarla bölge halkına hizmet etmeye devam ediyor. Üretimine başlanan pastörize inek sütü, yoğurt ve peynir ile manda sütü, manda yoğurdu ve manda kaymağı ürünlerinin MAKÜ Çiftliği markası ile satışa sunulmuştur. Sektöre öncülük edecek diğer yeni ürünlerin üretimiyle de Burdur ekonomisinin gücüne güç katması hedeflenmektedir.

"Tarım ve Hayvancılık Alanında Çıtayı Her Geçen Gün Daha da Yükselten Burdur, Yeniliklere Açık "

Tarım ve hayvancılık alanında çıtayı her geçen gün daha da yükselten Burdur, yeniliklere açık nitelikli üretici yapısı, üretmenin verdiği mutluluğun bilincinde olan kararlı çiftçilerine verdiği desteklerle hem ülkemizde hem de bölgesinde başarılarına yenilerini eklemeye devam etmektedir.

Bu destekler kapsamında; 2020 yılı üretim sezonu için; 93 Milyon TL Süt desteklemesi, 14 Milyon TL Yem Bitkileri, 30 Milyon TL Mazot-Gübre, 2 Milyon TL Su Ürünleri başta olmak üzere diğer destekleme kalemleri de dahi toplam 173 Milyon TL destekleme ödemesi yapılmıştır.

Alabalık üretiminde öncü illerden olan İlimizde 57 tesiste üretilen 2.588.543 kg alabalığa destekleme ödemesi yapılmıştır.

Daha hızlı, verimli ve sürdürülebilir üretimi göz önünde bulunduran Burdur, doğa ve toprakla barışık projeleri ve modern üretim teknikleriyle yeni yatırımcılarını bekliyor. 

Toprağa saygılı, sağlıklı ve geleceğe umutla bakan bir toplum için çalışan Burdur’da şimdi Tarım ve hayvancılık zamanı...

Keşfet

Beyaz, mavi ve yeşilin bir arada bulunduğu yeryüzü cenneti

TOP