Ağlasun İlçesi

1958’de ilçe olan Ağlasun Burdur’un tarihi merkezlerinden biridir. Güncel nüfusu 7652’dir. İlçe merkezinin 7 km kuzeybatısında Sagalassos Antik Kenti bulunmaktadır. İlk çağlardan itibaren varlığını sürdüren Sagalassos, Roma döneminde en ihtişamlı günlerini yaşamıştır.

Daha sonra savaşlar, salgın hastalıklar, doğal afetler gibi nedenlerle terk edilmiştir. Sagalassos’un ilk tarihi tespiti 1706 yılında Fransız gezgin Paul Lucas tarafından yapılmıştır. 1989’dan itibaren M. Walkens Başkanlığında ilk modern ve bilimsel kazı çalışmaları başlamıştır ve halen devam etmektedir.

Ağlasun İlçesi

Sagalassos Antik Kenti 2271 rakımlı Akdağ’ın eteklerinde ovaya hakim bir noktada, 1750 rakımda yer almaktadır. Sarayı, tiyatrosu, agorası, hamamı, meydanları ve çeşmeleri ile ünlü bu şehrin en önemli yapılarından biri Antoninler Çeşmesi’dir. Yaklaşık 20 asır önce yapılan çeşme ve havuzu ziyaretçilerin en çok ilgilendiği bölümlerden biridir.

Ağlasun 1472 yılında Hamitoğulları Beyliği döneminde Osmanlı topraklarına katılmıştır. Tarihi kadar doğal güzellikleri ve bereketli toprakları ile de bilinir. Şehir merkezinde bulunan bin yıllık çınar ve Yeşilbaşköy su değirmeni de ilçemizin değerlerindendir.

İlçeler

Yeni yerler keşfetmek için harika fırsatlar sunan Burdur'un her köşesinde ayrı bir güzellik var.

Keşfet

Beyaz, mavi ve yeşilin bir arada bulunduğu yeryüzü cenneti

TOP