Tefenni

Geçmişi antik çağlara kadar uzanan Tefenni ve çevresi bir dönem Lidyalılar, Frigyalılar ve Romalılar egemenliğinde kalmıştır. Bölge 1071 Malazgirt Zaferi’nin hemen ardından Türk Beylerinin hakimiyetine girmiştir. Bölgedeki ilk idari yapılar Anadolu Selçukluları Devleti ve Hamitoğulları Dönemi’nde kurulmuştur. 1864’te Burdur Sancağı’na bağlı kaza merkezi olan Tefenni, Cumhuriyet Dönemi’nde Burdur’a bağlı ilçe haline getirilmiştir. Güncel nüfusu 10744’tür.

Tefenni ilçesi zengin kültürü ve doğal güzellikleri ile bölgede ayrı bir anlam taşır. Şehrin üç ayrı girişine üç ayrı isim verilmiştir. Selçuklu Kapısı, Osmanlı Kapısı, Cumhuriyet Kapısı.

İlçede çıkan ve barutlu su adıyla bilinen kaynak suyunun kükürtlü özelliğinin böbrek taşlarına ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanılır.

Hasanpaşa köyünde Selçuklular Dönemi’nden bu yana her yıl geleneksel olarak yapılan Yünüm Böget (Koyun Yıkama) Şenlikleri geceden başlayıp gün boyu devam eden renkli görüntülere sahne olur.

Tefenni ilçesinin temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bunun yanında krom madenciliği, yayla turizmi ve anason, rezene, haşhaş, yeni keşfedilen “Lathyrus Tefennicus” (Tefenni Mürdümüğü) gibi yöreye özgü tarım ürünleri ile de tanınmaktadır. Tefenni Rezenesi coğrafi işaretli üründür.

Keşfet

Beyaz, mavi ve yeşilin bir arada bulunduğu yeryüzü cenneti

İlçeler

Yeni yerler keşfetmek için harika fırsatlar sunan Burdur'un her köşesinde ayrı bir güzellik var.

TOP