Karanlıkdere Kanyonu

Burdur’un Altınyayla ilçesi ile Muğla’nın Seydikemer ilçesinde yer almaktadır. Altınyayla (Dirmil) ilçesi Ballık Köyü yakınındadır. 17758 dekarlık bir alanı kapsamaktadır. 2018 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.

Bölgenin kil, kumtaşı ve kalker kayaçlarından meydana gelen jeolojik yapısı karstik yer şekillerinin oluşmasına imkân sağlamaktadır. Tabiat Parkının ana kaynak değerini oluşturan Karanlıkdere Kanyonu bu jeolojik oluşumların başlıcalarındandır.

Tabiat Parkı içinde Yaban Domuzu, Kurt, Tavşan, Tilki, Fare ve Çakal yaşayan başlıca memeli hayvanlarıdır. Yabani Güvercin, Saksağan, Kartal, Şahin, Angıt, Dikkuyruk, Elmabaş Patka, Kerkenez, Karatavuk, Ardıçkuşu, Arıkuşu, Kızıl Gerdan, Akbalıkçıl,  Çakır ve Baykuş başlıca kuş türleridir. Seki Çayı’nda bazı balık türleri ve amfibiler yaşamaktadır.

Karanlıkdere Kanyonu Tabiat Parkı; dere ekosistemi, orman ekosistemi ve yayla ekosistemi ile bir bütün teşkil etmektedir. Karanlıkdere Kanyonu Tabiat Parkı içinde yer alan Karaçam ve Sedir ağaçlarının arasındaki Seki Çayı derinliği ve vahşiliği ile önemli peyzaj değerler ifade etmektedir. Ayrıca alan içerisinden çıkan su kaynakları da sahanın görsel önemini artırmaktadır.

Tabiat Parkının florasını; Karaçam, Sedir, Kızılçam, Ardıç, Meşe türleri, Karaçalı, Kekik, Ahlat, Sütleğen, Sığırkuyruğu, Orkide, Çiğdem türleri, Sümbül vb. oluşturmaktadır.

Karanlıkdere Kanyonu Tabiat Parkı’nda Orman Ekosistemi, Kanyonlar, Seki Çayı keşfedilebilir. Kanyonda Zengin Bitki Örtüsü ve Jeolojik Yapı Gözlemi, Yaban Hayatı Gözlemciliği, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık İmkânı, Oryantring, Olta Balıkçılığı, Kanyoning, Bisiklet Sporu aktiviteleri yapılabilir. Ayrıca, yüzlerce metre yüksekliğindeki jeolojik yapıları ile ziyaretçilere görsel bir şölen sunmaktadır.

Tabiat Parkı, Burdur şehir merkezinden 161 km. uzaklıktadır. Burdur-Fethiye Devlet Karayolu kullanılarak Tabiat Parkı'na ulaşım sağlanmaktadır.

KARANLIKDERE TANITIM FİLMİ

Keşfet

Beyaz, mavi ve yeşilin bir arada bulunduğu yeryüzü cenneti

TOP